Koučing a Mentoring
Koučing a Mentoring
KOUČING je vždy o zmene – vynútenej alebo chcenej a firemný život prináša veľa príležitostí pre rast, či už vo forme nových výziev, kríz, ale aj príležitostí. Preto aj zadanie pre koučing vždy začína slovami zmeniť/posunúť.
Moju štatistiku zadaní pre koučing vedú tieto témy:
- Posilnenie lídrov a ich schopnosti viesť ľudí v procese transformácie firiem
- Nespokojnosť s existujúcou pracovnou pozíciou
- Nové kariérne smerovanie v strednom veku, ktoré „má zmysel“
- Príprava na top alebo vyššiu manažérsku pracovnú pozíciu
- Výpoveď a nastavenie nástupníctva v pozícii CEO
- Pretlak práce, povinností, nejasné priority
- Seniorní experti, ktorí riadia tím v komplikovanej situácii
- Členovia vedenia firmy, ktorí sú v konflikte s kolegami
- Sebaspoznávanie a hľadanie svojej cesty v období sabbatical
- Ujasnenie svojho typu leadershipu, aký typ lídra som, a kde som najviac prínosný
- Nájdenie sily a zdrojov lídra v krízovej situácii
- Negatívna spätná väzba na správanie alebo tímovú spoluprácu
Témy sú rôznorodé, ale majú niečo spoločné – Klient ich považuje za dôležité, sú pre neho motiváciou začať robiť niečo inak, zmeniť sa.
ICF (Medzinárodná federácia koučov) definuje KOUČING ako spoluprácu s klientmi v myšlienkovom a tvorivom procese, ktorý ich inšpiruje k maximalizácii ich osobného a profesionálneho potenciálu.
Proces koučovania často odomyká predtým nevyužité zdroje predstavivosti, produktivity a vodcovstva. Prakticky to znamená, že:
- Kouč nedáva rady a návody, ale skúma spolu s klientom jeho možnosti
- Kouč je partnerom klienta, sprevádza ho procesom, používa rôzne nástroje, aby klient získal sebareflexiu a našiel si rôzne uhly pohľadu
- Kouč pomáha klientovi spoznať seba – svoje kvality, túžby a nájsť si oblasť, kde „zapadne“ a tiež ujasniť si, v akej etapa života sa momentálne nachádza
- Kouč podporuje klienta v ujasňovaní svojich cieľov, svojej vízie a jej napĺňaní v praxi
Naopak MENTORING je proces neformálneho prenosu vedomostí, skúseností a podpory pre mentorovaného vo vzťahu k práci, kariére alebo profesionálnemu rozvoju. Je to osobná neformálna komunikáciu počas určitého obdobia a používa sa na prípravu potenciálnych lídrov. Mentoring zahŕňa zdieľanie skúsenosti mentora, hľadanie a posudzovanie riešení vzhľadom na očakávané výsledky a v súlade s firemnou kultúrou a cieľmi. Jednoducho povedané, mentor aj radí a prináša rôzne modely a informácie, ktoré môžu klienta posunúť ďalej.
V svojej práci Business & Leadership kouča kombinujem oba prístupy podľa potreby a dohody s klientom. To, čo sa ale nemení je proces spolupráce, ktorý lídra podporí v náročnej situácii v procese zmeny.